Zajęcia rewalidacji-terapia wielozmysłowa

Przygotowanie masy solnej.

1. Robimy masę solną: 1 szklanka mąki, 0,5 szklanki soli, woda – ok. pół szklanki (dodajemy stopniowo, wyrabiamy tak żeby powstała plastyczna masa ). Poszczególne produkty łącznie z wodą umieszczamy w pojemnikach. Można dodać trochę barwnika spożywczego lub pokruszonej kolorowej kredy – to zależy od Was.
  2. Masa solna przyda się nam do różnych działań:
  3. Układanie z koralików/ nasion grochu/nasion fasoli i innych na masie solnej różnych wzorów/obrazków. Można wykorzystać tematykę jesienną i odcisnąć liście, ozdabiać kasztanami i żołędziami itp.
  4. Lepić z masy solnej
  5. Wycinać foremkami różne kształty.

To zadanie na 20 – 30 min. Proszę pamiętać żeby dziecko aktywnie uczestniczyło w przygotowaniu zadania i posprzątaniu po nim.

Celem tego zadania jest uaktywnianie ośrodków mowy poprzez małą motorykę oraz motywowanie dziecka do artykułowania dźwięków, samogłosek, sylab. Podczas czynności przygotowywania masy jak i zabawy nią a także sprzątania należy dużo opowiadać o tym co robimy oraz zachęcać do wydawania dźwięków np. oooooo! Jaka miękka masa! Określamy również cechy składników masy np. : biała, miękka, puszysta mąka, chropowata sól. Dziecko może powąchać, posmakować , dolać wody, zamieszać. Proszę zwrócić uwagę jak wówczas się zachowuje.

Masę solną można używać wielokrotnie pod warunkiem owinięcia w folię i przechowania w lodówce. Można też wykonane „dzieła” ususzyć.

Miłej zabawy!